Gdzie jest TEN śnieg?

Dokąd zimą tupta śnieg?

Gdzie jest TEN śnieg? My wiemy. Nie ma. A będzie jeszcze mniej.

Śnieg sprzed Świąt 2022 sparaliżował miasta. Spadło przerażające kilkadziesiąt centymetrów śniegu, strażacy ściągają sople z budynków, paraliż miast. A tydzień później… odnotowywane temperatury to nawet 18°C, zero śniegu, zero lodu – jest wiosna. Co się stało?

Pogoda a klimat

Terminy te często są ze sobą mylone. Pogoda to – jak uczymy się już w szkole podstawowej, jeśli nie w przedszkolu – stan atmosfery w danym miejscu i czasie (wiki). Może to obejmować takie elementy jak: temperatura, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, prędkość i kierunek wiatru oraz obecność opadów atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg lub grad.

Klimat to długoterminowa statystyka pogody w danym miejscu (wiki). Jest to opis średnich warunków pogodowych w danym miejscu, takich jak średnia: temperatura, wilgotność powietrza, ilość opadów atmosferycznych, wiatr w ciągu dłuższego okresu czasu: zwykle dziesięcioleci, wieków lub mileniów (minimalna długość obserwacji to 30 lat). Klimat jest determinowany przez różne czynniki, takie jak położenie geograficzne, bliskość morza, wysokość nad poziomem morza, a także nasłonecznienie i warunki atmosferyczne.

W skrócie, pogoda to stan atmosfery w danym momencie, podczas gdy klimat to długoterminowa statystyka pogody w danym miejscu. Jedna śnieżyca w zimie, podobnie jak jedna fala upałów latem, to nie dowód lub na istnienie zmiany klimatu lub jej braku.

Gdzie jest TEN śnieg? (Na podstawie gdzie są TE dzieci billboard memy.) Lata 50' – 5 śnieżynek, lata 80' – 3 śnieżynki, dziś – 1 śnieżynka. Projekt realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Więcej na stronie internetowej patoekologia.org.

Przygotowaliśmy z okazji zanikających zim piękny plakat ⬆

Takich sytuacji jak wskazana powyżej jest jednak coraz więcej i właśnie to jest wyznacznikiem faktycznych zmian. Jak piszą twórcy meteomodel.pl: „W ostatnich latach klimat w Polsce uległ znacznemu ociepleniu. Ludzka pamięć zwykle obejmuje swym zasięgiem raczej krótki czas i nie jest niestety obiektywnym źródłem informacji na temat warunków meteorologicznych panujących w zeszłych dziesięcioleciach”. Dlatego z pomocą przychodzą dane statystyczne i tak odkrywa się przed nami coś niesamowitego.

Klimat się ociepla. Kto by się spodziewał? Kto mógł to przewidzieć?

Wzrost temperatur w przykładowych miastach w Polsce w latach 1951-2018

To zapisy o średniej temperaturze. Podana strona źródłowa meteomodel.pl posiada też dane o np. pokrywie śnieżnej lub długości opadów które jeszcze lepiej opisują wskazany przez nas temat. Ponadto, przedstawiamy tylko wygląd tego tematu w Polsce. Dla lepszej reprezentacji problemu należy wziąć też pod uwagę dane z całego Świata. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Czy TEN śnieg wróci?

Być może. Być może nie. To kwestia właśnie pogody. Liczmy że wróci i że gdy już to zrobi, to nie zaskoczy drogowców, urzędników i innych. Jednak generalnie zima będzie zanikać. Mamy coraz mniej czasu, by rozwiązać kryzys klimatyczny który odgrywa się na naszych oczach. To nie jest daleka przyszłość, to dzieje się teraz. Jest początek roku 2023. Do czasu gdy planeta ogrzeje się o ~1,5°C, pozostało 6,5 roku (CC). Wtedy ocieplenie osiągnie tym śmiertelniejsze cechy. Zagrożonych będzie kolejnych co najmniej 100 milionów obywateli Ziemi, a stężenie gazów cieplarnianych może doprowadzić do nieodwracalności kolejnych zmian (EC). Śpieszmy się kochać zimę – tak szybko odchodzi.

@patoekologia

Projekt realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

2 | MS ✨ 04.01.2023 12:45