Zielone złoto – awokado a zmiany klimatu

Zielone złoto

W ostatnich latach awokado stało się hitem zdrowej kuchni. Nic w tym dziwnego, owoc ten zawiera wiele korzystnych dla nas witamin, tłuszczów oraz minerałów. Wspiera trawienie obniża poziom cholesterolu oraz jest dobre dla oczu.

Jednakże korzyści które możemy czerpać z awokado nie są darmowe.

SM – Awokado kontratakuje

Monokultura i wylesianie

Jego popularność sprawiła, że w wielu miejscach stało się ono monokulturą. Oznacza to, że przez wiele lat na danym terenie jest uprawiana wyłącznie jedna roślina. Pociąga to za sobą  wyjałowienie gleby oraz większą podatność upraw na choroby i ataki szkodników. Co za tym idzie zwiększenie ilości używanych pestycydów, które zanieczyszczają wody gruntowe, glebę i są spłukiwane do rzek.

Ziemię pod uprawę awokado uzyskuje się w dużej części poprzez wypalanie i wycinkę lasów. Wylesianie prowadzi do wymierania lokalnych gatunków oraz przyczynia się do postępowania zmiany klimatu, zwiększając ilość dwutlenku węgla w atmosferze.

Zużycie wody w uprawie awokado

Kolejnym problemem jest ilość wody zużywanej przy uprawie oraz koszty jego przechowywania. Światowe Forum Ekonomiczne podaje, że do uprawy awokado zużywa się codziennie około 9,5 miliarda litrów wody. 

Owoc ten jest w dużej części hodowany na obszarach narażonych na susze. Jego uprawa może pozbawić wody lokalne społeczności. Awokado musi być przechowywane w warunkach chłodniczych co pochłania ogromne ilości energii emitując wielką ilość gazów cieplarnianych do czego dokładają się również koszty jego transportu.

Awokado zamiast narkotyków

Popularność awokado została wykorzystana również przez kartele narkotykowe. Korzyści z handlu nim zaczęły przewyższać te płynące z obrotu nielegalnymi substancjami. Te organizacje przestępcze utrzymują się że ściągania haraczy między innymi od plantatorów awokado. Bardzo często dochodzi do morderstw lub porwań w razie odmowy płacenia.

Aby zapobiegać wymienionym sytuacjom powinniśmy wykluczyć awokado z naszej diety lub przynajmniej dokładnie sprawdzać kraj pochodzenia kupowanych owoców. W naszym przypadku najlepszym wyborem są owoce z krajów Europy lub Bliskiego Wschodu.

@patoekologia

Projekt realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

6 | JG 🐸 04.02.2023 19:15